Nie trać czasu ani życia – zbadaj jajniki!

Czy wiesz, że…

  • Każdego roku ponad 3 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka jajnika.
  • Zachorowalność na ten nowotwór wzrosła o 100% w okresie 30 lat od 1980 r. do 2010 r.
  • 80% zachorowań dotyczy kobiet powyżej 50 roku życia.
  • W 70% przypadków wykrycie następuję dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
  • U ok. 80% kobiet chorych na raka jajnika występuje podwyższony poziom antygenu CA 125.

Carcinoma antygen 125, czyli antygen nowotworowy CA 125 to specyficzny rodzaj białka (glikoproteina), występująca na nowotworowo zmienionych komórkach jajników. Zdrowe narządy, w których nie zachodzą żadne nieprawidłowe procesy, nie wytwarzają CA 125. Inaczej jest w sytuacji zaatakowania ich przez nowotwór. Wtedy owo specyficzne białko jest wytwarzane i uwalniane do krwiobiegu, dlatego materiałem do badania jest właśnie surowica.

Czułość oznaczenia markera CA 125 w surowicy krwi zależy od stadium rozwoju schorzenia – im bardziej rozwinięta choroba, tym wyższy poziom CA 125. Do badania pobierana jest próbka krwi pacjentki najczęściej z żyły łokciowej. W przypadku większości zdrowych kobiet wartość antygenu CA 125 nie przekracza 35 j/ml. W celu wykluczenia błędnej analizy wyniku fałszywie dodatniego za dolny zakres normy przyjmuje się jednak 65 j/ml.

Pamiętaj jednak!

Choć badanie antygenu nowotworowego CA 125 cechuje się relatywnie dość wysoką czułością diagnostyczną, nie może być ono jedynym narzędziem diagnostycznym czy metodą potwierdzającą występowanie raka jajnika. To jednak istotna wskazówka sugerująca dalszą diagnostykę, w tym standardowe badanie ginekologiczne i przez pochwową ultrasonografię. Przy analizowaniu wyniku należy także pamiętać, że podwyższony poziom antygenu nowotworowego CA 125 występuje także w określonych stanach, w jakich może znajdować się organizm kobiety – w czasie menstruacji oraz ciąży.

Marker CA 125 oznaczany jest także w przypadku diagnostyki takich schorzeń jak gruczolakorak płuca, rak piersi, raka błony śluzowej macicy czy trzustki. Oznaczanie antygenu CA 125 stosowane jest także w badaniu przesiewowym raka jajnika czy w zróżnicowaniu rodzaju nowotworu na złośliwego lub niezłośliwego oraz przede wszystkim w monitorowaniu skuteczności leczenia – spadek poziomu CA 125 w trakcie kolejnych cyklów chemioterapii wskazuje na jej efektywność. Z kolei jeśli poziom mimo podjętego leczenia nie ulega zmianie, należy brać pod uwagę ryzyko obecności guza pierwotnego lub przerzutów.

Inne schorzenia, przy których występuje podwyższony poziom CA 125: ciąża pozamaciczna, endometrioza, mięśniak macicy, stany zapalne miednicy mniejszej, niewydolność serca, zapalenie jamy brzusznej, osierdzia, trzustki, płuc, marskość wątroby, choroby tkanki łącznej, sarkoidoza czy cukrzyca.

Dbamy o kobiety

Marzec to miesiąc, w którym obchodzone jest wyjątkowe święto – Dzień Kobiet. W laboratoriach Diaklin wiemy, jak ważne role kobiety pełnią w życiu. Dlatego cały miesiąc świętować będziemy razem z Wami – z każdą matką, żoną, panną, dziewczynką, córką… Z tej okazji przez cały miesiąc w laboratoriach Diaklin badanie markera CA 125 można wykonać o 15% taniej!