Światowy Dzień Autyzmu – zaświeć się na niebiesko!

2 kwietnia  obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, zainicjowany w celu zrozumienia problemu. Choroba ta polega na całościowych zaburzeniach o podłożu neurologicznym, wpływa na wiele obszarów życia i powoduje, że proces rozwoju dziecka odbywa się całkowicie inaczej.

Szansą na normalne życie dla tych dzieci jest wczesna diagnoza, a następnie odpowiednie terapie – dlatego rozwój świadomości w tym zakresie jest tak ważny.

Rodzicu, zwróć uwagę, czy dziecko:

  • Ma problemy z kontaktami – nie ma interakcji z innymi dziećmi, unika relacji, nie reaguje na bodźce (słowa, przedmioty itp.).
  • Ma problemy z mówieniem – nie mówi w ogóle, mowa różni się znacznie od rówieśników lub znacznie później wypowiadają pierwsze słowa.
  • Wykazuje powtarzalne zabawy, zachowania – pochłania je np. kręcące się kółko samochodu, z zabawek stale tworzy długie rzędy, kolejki, bawi się rzeczami, które nie służą z założenia do zabawy czy wykonuje stale energiczne ruchy kończynami.

Nie należy panikować, widząc takie sygnały u swojego dziecka, lecz od razu poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do najbliższej poradni zajmującej się autyzmem, gdzie schorzenie może być równie dobrze wykluczone. Bez diagnozy nie będzie możliwości rozpoczęcia terapii, a to ona będzie kluczem do samodzielności i rozwoju dziecka.

Założeniem osób uczestniczących w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest zarówno wsparcie dla rodziców, którzy żyją lub rozpoczynają życie z taką chorobą dziecka, jak i działanie na rzecz akceptacji i zrozumienia społeczeństwa dla dzieci autystycznych. Tolerancyjne i świadome otoczenie jest czynnikiem wspomagającym ich proces terapii i rozwoju.

2 kwietnia w wielu miastach Polski organizowane są różnego rodzaju wydarzenia z różnymi atrakcjami, w których można wziąć udział i tym samym wesprzeć swą postawą dzieci cierpiące na autyzm i ich rodziców. Dołącz tego dnia do tych, którzy solidaryzują się z ideą Dnia Autyzmu – zaświeć się na niebiesko!