Co na wątrobie, to na skórze

ak40a

Co łączy dwa największe narządy w ludzkim organizmie – wątrobę i skórę? Przede wszystkim obydwa należą do grupy narządów związanych z usuwaniem zbędnych i szkodliwych substancji z naszego organizmu. Jednak istotną zależnością jest to, że wątroba – której dysfunkcje nie zawsze objawiają się bólem – o swej złej kondycji informuje nas właśnie przez skórę.

W organizmie człowieka wyszczególnić można narządy odpowiedzialne za usuwanie substancji szkodliwych, niepotrzebnych, mających negatywny wpływ na funkcjonowanie. Do podstawowych elementów tej grupy zalicza się wątrobę, nerki, jelita i płuca. Jeśli zanieczyszczenie organizmu jest tak duże, że organy te nie radzą sobie z usuwaniem toksyn, do gry wchodzą kolejne narządy – skóra, błony śluzowe, nos, genitalia, żołądek, trzustka.

Zaburzenia pracy wątroby niemal natychmiast „wychodzą” na naszej skórze w postaci np. wysypki, wyprysków, zaczerwienienia, swędzenia, plam, zmarszczek. Takie osłabienie i dysfunkcyjność organizmu sprzyjają dalszym konsekwencjom, jak stany zapalne skóry (zmiany atopowe), łuszczyca czy trądzik. Do pierwszych widocznych na zewnątrz objawów chorej wątroby zalicza się takie, jak zimna i wilgotna skóra, brązowe lub żółte plamki, tzw. pajączki skórne powstałe w efekcie pękania naczyń krwionośnych czy zwiększenie się ilości piegów, znamion czy brodawek. Wyglądają wprawdzie nierzadko niepozornie, jednak brak podjęcia działań może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Wszystko w naturze dąży do zachowania równowagi, a zależność tę widzimy także w przypadku wątroby – to, jak bardzo ważne funkcje pełni w organizmie jest adekwatne do zdolności regeneracyjnych, które są nieporównywalne do innych narządów. Niemniej wiele jest czynników powodujących dysfunkcje wątroby prowadzące nawet do jej całkowitej niewydolności, w przypadku której jedynym ratunkiem jest przeszczep. Wnioski płyną stąd bardzo czytelne – wątrobę należy regularnie badać.

W ramach podstawowej profilaktyki sprawdzającej stan wątroby wykonywane są następujące badania:

  • ALAT, czyli oznaczenie aktywności enzymu wątrobowego aminotransferazy alaninowej (ALT), przydatne w diagnostyce ostrych i przewlekłych stanów zapalnych wątroby.
  • ASPAT – badanie wykonywane pod kątem uszkodzenia wątroby.
  • ALP(fosfataza alkaliczna) – jest to enzym, którego wysoka aktywność związana jest z budową szkieletu i jego wzrostem, zatem wykorzystywany jest głównie do oceny gospodarki wapniowej i witaminy D, ale również może być pomocny w wykryciu niektórych chorób wątroby i dróg żółciowych.
  • Bilirubina całkowita – podstawowy czynnik rozpoznania, różnicowania oraz kontroli przebiegu żółtaczki.
  • GGTP – jest jednym z najczulszych markerów w diagnostyce ostrych i przewlekłych chorób wątroby, trzustki i dróg żółciowych.
  • Przeciwciała przeciw HCV – stosowane w diagnozowaniu pacjentów wykazujących objawy zapalenia wątroby oraz w przypadkach ryzyka zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C.
  • Antygen HBs – jest podstawowym markerem ostrego lub przewlekłego zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B.

Czytaj także: Wątroba pod kontrolą