Czy sięgać po antybiotyk?

Antybiotyki – tak często pojawiające się i stosowane przy różnego rodzaju dolegliwościach – to substancje chemiczne bezpośrednio oddziałujące na określone mikroorganizmy. Jednak czy wiemy, kiedy bezpiecznie po nie sięgać?

Antybiotyki stosowane są już od ponad pół wieku, jedna trzeba wiedzieć kiedy należy po nie sięgnąć. Przede wszystkim należy mieć świadomość, że antybiotyki stosuje się w momencie, gdy organizm zaatakowany został przez chorobotwórcze bakterie. Antybiotyki mają zdolność niszczenia ich bądź też hamowania ich rozwoju. W przypadku innego rodzaju czynników chorobotwórczych antybiotyki nie będą skuteczne.

Czy wiesz, że podobnie, jak antybiotyki laboratoryjnie wytwarzane przez człowieka, także niektóre rośliny mają zdolność zabijania szkodliwych bakterii?

Jednak zauważalny jest rozwój coraz to innych szczepów bakterii oraz wzrost lekoodporności tych dotychczasowych. Zjawisko to jest ściśle związane z nadużywaniem antybiotyków, co ma najczęściej miejsce w przypadku stosowania ich przy chorobach i infekcjach wywołanych przez wirusy. A żaden antybiotyk nie zniszczy wirusów i niestety w takiej sytuacji nie tylko leki te nie będą działać, ale także wzrastać będzie tolerancja i przyzwyczajenie, przez co ewentualna kolejna antybiotykoterapia nawet jeśli będzie słusznie zastosowana, może nie być skuteczna. Nieprawidłowe stosowanie antybiotyków nie tylko uodparnia bakterie, ale także może zainicjować pojawienie się efektów niepożądanych, jak grzybica czy biegunka.

Świadomie odradzane jest stosowanie antybiotyków przy na przykład przeziębieniu, grypie i zapaleniu gardła. Natomiast wskazane jest sięgnięcie po nie w przypadku wywołanej przez paciorkowce anginy, przy zapaleniu płuc, w stanach zapalnych zatok, opon mózgowych, ucha środkowego, nerek, pęcherza i dróg moczowych, a także w przypadku gruźlicy czy chorób wenerycznych, jak kiła czy rzeżączka.

Najlepszym, najbardziej skutecznym i rekomendowanym przez laboratoria Diaklin sposobem na to, by określić, czy stan chorobowy kwalifikuje się do zastosowania antybiotykoterapii jest badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie to wykonywane jest m.in. u pacjentów, u których podejrzewa się stan zapalny spowodowany różnego rodzaju infekcjami: pasożytniczymi, grzybiczymi, wirusowymi czy bakteryjnymi.

Wartość CRP a rodzaj infekcji:

  • Od 3,1 do 10 mg/l – prawdopodobieństwo reakcji zapalnej
  • Powyżej 40 mg/l – łagodny stan zapalny, infekcje wirusowe, ciąża
  • Powyżej < 200 mg/l –infekcje bakteryjne
  • Powyżej < 500 mg/l – ciężkie zakażenia bakteryjne i oparzenia

Dodatkowo przy bólu gardła czy ucha warto zrobić wymaz, który da odpowiedź, czy trzeba sięgnąć po antybiotyk, a jak tak to po który – dowiemy się, na jaką bakterię ma działać.

Skuteczne leczenie? Tylko poparte badaniami!