Dbaj o filtry – badaj nerki!

ak39a

Krążąca w organizmie krew zbiera po drodze wszystkie wchłaniane składniki – tak te odżywcze, jak i szkodliwe. Te ostatnie, aby nie krążyły stale po naszym ciele, trzeba usuwać i to właśnie jest zadaniem nerek. Nieustannie filtrują one krew, usuwając do moczu zbędne produkty przemiany materii, toksyny, metabolity leków oraz substancje obecne we krwi w stężeniu przewyższającym ich tzw. próg nerkowy.

Normalne życie bez sprawnie działających nerek jest niemożliwe, a ich choroby mogą prowadzić do uszkodzenia innych narządów.

Aktualny rozwój medycyny pozwala na przeprowadzanie nowoczesnych, ale zarazem prostych badań, które umożliwiają wczesne wykrycie przyczyn problemów z nerkami. Połączenie z nowoczesnymi terapiami z kolej daje większe prawdopodobieństwo ich wyeliminowania i wyleczenia się ze schorzeń. Podstawą są jednak odpowiednie badania, najlepiej profilaktyczne, gdyż choroby nerek przez długie lata mogą rozwijać się w ukryciu, nie dając żadnych objawów.

Do najczęstszych chorób nerek zalicza się takie jak: kamica nerkowa (kolka nerkowa – nadmierna krystalizacja niektórych związków w moczu), kłębuszkowe zapalenie nerek (nierzadko skutek anginy czy przeziębienia), odmiedniczkowe zapalenie nerek (wywołane przez bakterie), wielotorbieloowate zwyrodnienie nerek (choroba wrodzona, dziedziczona), niewydolność nerek (utrata zdolności do oczyszczania krwi), mocznica (upośledzenie funkcji nerek) czy nowotwór nerek.

Osoby starsze, o obniżonej odpowiedzi immunologicznej, mężczyźni z przerostem prostaty, osoby chore na cukrzycę lub na nadciśnienie tętnicze to grupy ludzi o zwiększonym ryzyku zachorowania na choroby nerek. Niekorzystny wpływ na te organy mają także antybiotyki, leki nasenne, przeciwzapalne, niesteroidowe i przeciwbólowe. U kobiet dodatkowym zagrożeniem są infekcje układu moczowo-płciowego, podczas których drobnoustroje mogą przedostać się także do nerek.

Czy wiesz, że choroby nerek są nierzadko skutkiem ubocznym nieprawidłowo leczonych dolegliwości, jak angina czy przeziębienie?

O tym, że coś niedobrego dzieje się w Twoich nerkach, mogą świadczyć takie objawy, jak opuchlizna oczu, rąk, stóp, kostek, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, anormalnie częste lub nocne oddawanie moczu, jego ciemne lub krwiste zabarwienie, mętność i nieprzyjemny zapach.

Badaj nerki – rób badanie moczu!W laboratoriach Diaklin w ramach profilaktyki chorób nerek proponowane są następujące oznaczenia:

  • Badanie ogólne moczu – jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych. Pomimo swojej prostoty jest niezwykle cennym źródłem informacji o stanie nerek i ewentualnym zakażeniu układu moczowego lub moczowo-płciowego.
  • Elektrolity (sód, potas) – niezbędne w ocenie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej organizmu. Zmiany tych parametrów obserwuje się w odwodnieniu organizmu, chorobach nerek, zaburzeniach rytmu serca.
  • Kreatynia – badanie to jest wskazane do diagnostyki funkcji nerek, leczenia chorób nerek.
  • Mocznik – wskazany w diagnozowaniu chorób nerek, w rozpoznawaniu stopnia i pochodzenia ich niewydolności.
  • Kwas moczowy – jego poziom oznacza się przy dolegliwościach stawowych oraz w diagnostyce chorób nerek.