Świadomy senior stawia na profilaktykę

ak30a

Wątroba, nerki, układ limfatyczny czy odpornościowy – po latach eksploatacji ich funkcjonalność spada. Zmienia się struktura kości, a spowolniony metabolizm zmienia predyspozycje organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Dlatego tak ważnym jest, by seniorzy byli na bieżąco z niezbędnymi badaniami – profilaktyka to podstawa!

Regularne badania powinno się wykonywać w każdym wieku, jednak po przekroczeniu 50 roku życia należy tym bardziej zatroszczyć się o zdrowie, ponieważ jest nim nie tylko brak choroby, ale także standard codziennego funkcjonowania organizmu, dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne oraz odpowiedni stan emocjonalny. Pogarszający się wzrok, problemy ze słuchem, bóle w różnych częściach ciała – to najczęstsze dolegliwości. Mimo nierzadko sprzyjającego samopoczucia, organizm odmawia posłuszeństwa.  Mocz, elektrolity, hormony, morfologia… wykonanie podstawowego pakietu badań pozwoli na stałą kontrolę organizmu.

Czy wiesz, że…

… zwiększająca podatność na złamania osteoporoza, dotyka z reguły kobiety po menopauzie oraz mężczyzn po 70 roku życia?

Im człowiek jest starszy, tym dłuższy czas jest narażony na różnego rodzaju toksyny środowiskowe, trujące substancje spożywane w codziennej diecie oraz te dostarczane np. z lekami . Nic więc dziwnego, że organy odpowiedzialne za ich usuwanie, jak nerki czy wątroba, mogą w tym czasie stracić sprawność i skuteczność funkcjonowania.

Ważna jest bardzo kontrola poziomu hormonów, tym bardziej, że to, jak funkcjonuje cały organizm uzależnione jest przede wszystkim od sprawności układu nerwowego i hormonalnego. Przewlekłe zmęczenie, problemy z uwagą, z zapamiętywaniem czy utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała nie musza być objawami meno- lub andropauzy, a np. problemami z tarczycą.

Czy wiesz, że…

… najwięcej zachorowań na choroby tarczycy dotyka osoby w wieku 50-60 lat i częściej dotykają kobiet niż mężczyzn?

Tak u kobiet, jak i u mężczyzn odpowiednia terapia hormonalna może znacząco wpłynąć na funkcjonowanie organizmu, a także zapobiegać rozwojowi wielu chorób, jak np. cukrzyca, miażdżyca czy osteoporoza. Podjęcie jednak jakichkolwiek kroków powinno być poprzedzone odpowiednimi badaniami profilaktycznymi, które wskażą, jak funkcjonuje organizm.

PROFIL DLA SENIORA W DIAKLIN: morfologia krwi z rozmazem, odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), badanie ogólne moczu, elektrolity w surowicy (sód, potas), wapń, fosfor, profil lipidowy (cholesterol, triglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL), glukoza, kreatynina, białko CRP, a-CCP, czynnik reumatoidalny (RF), ASO, kwas moczowy w surowicy, PSA, PSA wolny.

PROFIL DLA SENIORKI W DIAKLIN: morfologia krwi z rozmazem, odczyn opadania krwinek czerwonych (OB), badanie ogólne moczu, elektrolity w surowicy (sód, potas), wapń, fosfor, profil lipidowy (cholesterol, triglicerydy, cholesterol HDL, cholesterol LDL), glukoza, kreatynina, białko CRP, a-CCP, czynnik reumatoidalny (RF), ASO, kwas moczowy w surowicy, hormon TSH (3 generacja), fT4, fT3.