Wątroba pod kontrolą

a12aNie tylko widoczne czy odczuwalne objawy powinny skłaniać nas do badania wątroby. Ciemna barwa moczu czy ból w jamie brzusznej mogą świadczyć już o poważnych problemach z tym narządem, jednak nie mniej istotne mogą być zaburzenia wchłaniania składników odżywczych, które nie dają tak jednoznacznych objawów, za to wpływają na ogólną kondycję organizmu i sposób jego funkcjonowania.
Zła dieta, otyłość, nadużywanie alkoholu, narażenie na zarażenie wirusowym zapaleniem wątroby, cukrzyca, spożywanie leków – jeśli choć jeden z tych „grzechów” przeciwko swojemu organizmowi masz na swoim sumieniu, nie możesz zbagatelizować stanu swojej wątroby.

Kiedy powinieneś zrobić badania wątroby? W przypadku:

  • osłabienia, ciągłego zmęczenia,
  • bolesnych kurczy mięśni,
  • utraty łaknienia i masy ciała, zaburzeń ze strony układu pokarmowego (wymioty, wzdęcia, nudności, odbijanie się, częste biegunki, odbarwiony stolec lub zmieniona jego konsystencja),
  • utraty owłosienia lub powiększenia się gruczołów piersiowych (ginekomastia) u mężczyzn,
  • zaburzeń lub utraty miesiączki, bezpłodności, wybroczyn skórnych czy częstych krwawień z nosa i dziąseł u kobiet,
  • zażółcenia skóry lub białkówek (białek) oczu ,
  • świądu skóry.

Podstawowa profilaktyka i diagnostyka obejmuje tak wywiad lekarski, jak i przede wszystkim stosowne badanie, dające obraz kondycji jednego z ważniejszych narządów naszego organizmu. Problemy z wątrobą związane są ściśle z wchłanianiem się składników, którego zaburzenia mogą prowadzić na przykład do awitaminozy, czyli do braku jednej lub szeregu witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
W przypadku podejrzenia problemów wątrobą zalecane są badania w ramach tzw. panelu wątrobowego (ALAT, ASPAT, GGTP, bilirubina). Próby wątrobowe badają stężenie enzymów wątrobowych oraz głównego składnika żółci (bilirubiny) we krwi. Podczas uszkodzenia wątroby – nawet niewielkiego – elementy te przedostają się do krwiobiegu. Uznaje się nawet, że im większe uszkodzenie narządu, tym wyższa aktywność enzymów w danej próbce krwi.
Próby wątrobowe pozwalają wykryć przewlekłe zapalenie wątroby wywołane przez wirusy B i C, stłuszczenie wątroby spowodowane otyłością, zaburzeniami gospodarki tłuszczowej, cukrzycą czy nadużywaniem alkoholu, a także uszkodzenia wątroby lekami (szczególnie przeciwzapalnymi i hormonami płciowymi).
Nie zwlekaj – wątrobę masz tylko jedną!